Features
LiFePO4 24V 36Ah battery backup for power outage
No special configuration settings for parallels operations
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
Parameters
LiFePO4 24V 36Ah battery backup for power outage | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2436P |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 24V |
| Standard Capacity | 36Ah |
| Energy | 864Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | More than 3500 cycles |
| Self-Discharge | <2% |
| Design Life | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 02C/7.2A |
Max Charge Current | 1C/36A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C/36A |
| Working Current | 1C/36A |
| Pulse Discharing Current | 2C(<3s)/72A |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Battery Cell | 3.2v Cylindrical cell |
| Connector | Customzied |
| Protection Level | IP65 |
| Casing | PVC/ABS/Metal |
| Dimension(L*W*H) | Adjustable |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 36Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Hot Tags: battery backup for power outage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












