Features
LiFePO4 Battery 50Ah 24V
Wider Temperature Range : -20℃~65℃
Superior Safety
BMS Comprehensive Protection: The lithium battery has a built-in Battery Management System (BMS) that can protect it from overcharging, deep discharge, overload, overheating and short circuit, and low self-discharge rate
Full Discharge
Can be 100% fully discharged without risk and loss of the capacity.
Parameters
| Battery item | LiFePO4 Battery 50Ah 24V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Custom |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team.
2.Customized processing, customized according to customer needs.
3.We have our own factory at aspecial discount.
4.The company is fully committed to ensuring product quality.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 battery 50ah 24v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












