Features
Lithium 24V 50Ah
Maintenance free
Internal cell balancing
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Can be charged using most standard lead acid charges;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Parameters
| Battery item | Lithium 24V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Custom |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS/IRON |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Replacement or repair if it is under warranty.
2. Any inquiry about e-bike batteries is welcomed, prompt response.
3. 24 hours /6 days/week online service.
4. Fast delivery and good shipping situation tracking.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. What parameters do I need to provide to customize the lithium battery?
A : The working voltage range, working current, peak current, battery size, battery capacity, charging current, etc. of the product shall be provided.
Q2. What is the lead time for batch orders?
A: Usually 10-15 days, subject to the actual situation.
Q3. What certification can you provide for the battery?
A: Since the battery is a customized product, the certificate cannot be used for general purpose and needs to be applied for separately; You can list the required certification. We have special colleagues to assist you in applying for it together.
Q4.Do you provide battery chargers?
A: Yes, we have a special charger for lithium batteries. If you still need a charger, please consult our customer service.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 24v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












