Features
Rechargeable 24V e bike lithium battery for golf cart cost
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Before send out,Over-discharging test/ Over-charging test/Short Circuit Safety Test/Extrusion Safety Test
Parameters
Rechargeable 24V e bike lithium battery for golf cart cost | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2480A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 80Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1920Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | <3500 Times |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Design Life | 15 Years |
| Guaranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 16A~40A |
Max Charge Current | 80A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 80A |
| Pulse Discharing Current | 160A(<3s) |
| End of Voltage | 20.0V |
| Structure | |
| Positive plug | Optional |
| Negative plug | Optional |
| Communication Port | Optional |
| Protection function | Overcharge and discharge protection, overcurrent and short circuit protection |
| Enclosure IP Rate | IP65 |
| Enclosure Material | Black ABS |
| Product Size(L*W*H) | Customzied |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 80Ah:

Why Choose MANLY Battery?
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
Intelligent protection board gives multiple protection for overcharge, over-discharge, overcurrent, temperature control, short circuit, etc., so that you can use it with peace of mind. The intelligent protection board gives multiple protections such as overcharge, over-discharge, overcurrent, temperature control, short circuit, etc., so you can use it with peace of mind.
Own professional lithium battery R&D lab
Total production area over 8000m2
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Hot Tags: lithium battery for golf cart cost, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












