Features
Lithium Iron Phosphate Battery 25.6V 50Ah
Low internal resistance
Long cycle life: >2000times(10 times of Lead Acid batteries)
Low self-discharge character
High-quality LiFePO4 material
Cycle life: 3,500 times(80%DOD)
Parameters
| Battery item | Lithium Iron Phosphate Battery 25.6V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | RS232 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Support customization
Perfect service
Source manufacturers, quality assurance
Fast customization and quick delivery
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's our advantage?
A: We produce high quality sustainable lifepo4 battery pack for solar system,marine, light electric vehicle like golf cart and rickshaw, data center and varied energy storage applications,with the battery voltage from 12v to 384v, while the capacity covers from 10ah to 2000ah.
Q:Who are we?
A:We are a professional battery manufacturer in China who has been working in the battery industry for over 20 years.
Q.Why choose us?
A:High and stable Qualit,Resonalbe price,Professional ServiceVery fast delivery time.
Our mission: Customer's benefit is always the first concern in our company
QWhat's the MOQ?
A:so pls kindly check with our sales for the further information.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium iron phosphate battery 25.6v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












