Features
24V 100 Ah lithium power pack for Cleaning Robot Electric Power Systems Solar Energy Storage Systems
High capacity new lifepo4 lithium battery.
Longer cycle life > 3500.
Smart BMS system ensures safe and stability.
Parameters
| Item | 24V 100 Ah lithium power pack for Cleaning Robot Electric Power Systems Solar Energy Storage Systems |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP24100M |
| Shell | Metal/Adjustable |
| Color of Shell | Black/White/Blue |
| Cell | Cylindrical Lithium iron phosphate |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V *8S |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Charing Method | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 16V |
| Charge Current | 20A~50A |
| Max Charge Current | 100A |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Max Discharging Current | 300A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 times |
| Product Dimension(L*W*H) | Customized |
| Lifespan | 10~15 Years |
| Components | Cells+BMS+Housing |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 100Ah

Why Choose MANLY Battery?
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
Imported BMS chip protection system
Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Hot Tags: lithium power pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












