Features
24v portable ups power supply for AGV tricycle golf car kids cars
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Parameters
24v portable ups power supply for AGV tricycle golf car kids cars | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2430M |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 30Ah |
| Energy | 768Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | Up to 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Design Life | 10+ Years |
| Warranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C/6A |
Max Charge Current | 1C/30A |
| Standard Discharging | |
| Working Current | 1C/30A |
| Max Discharing Current | 2C(<3s)/60A |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Cell | LFP Battery |
| Termial | Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Casing | Metal |
| Dimension(L*W*H) | Support customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 30Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Support prompt shipment and sample quality products,track the cargo in time after delivery.More than 3 year Guarantee,we will give instrcuction for how to use our products.
Manly had some big project in USA, Canada ,Australia and Netherlands ,all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Hot Tags: portable ups power supply, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












