Features
Sheep Robot Battery24V 18AH
1. Strict sealing, efficient waterproof
2.Small and portable, more power
3. Defy the cold. Fearless of the heat
4.Adopt new A-grade battery cell
5.High-quality BMS protection scheme
6.The low internal resistance of battery, high discharge rate
Product Description
| Battery item | Sheep Robot Battery24V 18AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2418A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 18AH |
| Minimum Capacity | 18AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 10A(<3S) |
| Cycle Life | 4000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 80% Capacity |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65/High |
| Structure | |
| Communication | Customized |
| Housing | PVC/ABS case |
| Weight | 3Kg |
| Terminal | M8 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Many years of experience in this industry.
2.Own factory and complete production facilities.
3.Perfect supporting service guarantee.
4.Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Are you a factory or trading company?
A: Yes, we are a factory, supplying OEM/ODM service.
Q2. How to pay for the solar controller?
A: We accept PayPal, western union, T/T. If you have any good payment, we also can accept.
Q3.How to choose a suitable inverter?
A: If your load is resistive loads, such as: bulbs, you can choose a modified wave inverter. But if it is inductive loads and capacitive loads, we recommend using pure sine wave power inverter.
Q4.How do I choose the size of the inverter?
A: Different types of load demand for power are different. You can view the load power values to determine the size of the power inverter.
Q5.what can you buy from us?
A: Lithium Battery, Battery Balancer, Battery charge.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: sheep robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












