Features
Grade A 24v 35ah solar power backup system for Solar RV
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Safest lithium chemistry with high energy
Drop-in replacement for lead-acid batteries
Parameters
Grade A 24v 35ah solar power backup system for Solar RV | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2435A |
| Electrical Characteristics | |
| Typical Voltage | 24V |
| Typical Capacity | 35Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 840Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self-Discharge | < 2 percent |
| Lifespan | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 7A/Adjustable |
Max Charge Current | 35A/Adjustable |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 35A/Adjustable |
| Pulse Discharing Current | 105A(<3s)/Adjustable |
| End of Voltage | 20V |
| Structure | |
| Connector Type | Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Enclosure Material | ABS |
| Size(L*W*H) | Customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 35Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Focus on the development and application of lithium batteries
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: solar power backup system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













