Features
100Ah LiFePO4 Battery 51.2V
1.Built in circuit protection
2.High cycle life
3.Quickly recharge
4.Extreme heat tolerance
5.Lightweight
Parameters
| Battery item | 100Ah LiFePO4 Battery 51.2V |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | ABS/Metal/PVC |
| Weight | Adjustable |
| Waterproof level | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10years.
2.A strong R&D department.
3.Our company accept online order .
4.Manly provides the best service for our customers.We commits to build mutual trust and make common progresses with our customers from all over the world.
5.With 36months warranty
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Payment term?
A1: Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc.
Q2: Transport method?
A2: Door-to-door delivery by express (Special lines); Door-to-door delivery by sea, only shipping to your seaport.
Q3: Which market have you already exported to?
A3: We already ship to Europe, Asia, Africa, The Middle East, South America, etc.
Q4: Can I customize the size of the battery?
A4: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100ah lifepo4 battery 51.2v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












