Features
100Ah Lithium Ion 51.2V Battery
1. Lighter weight, smaller size
2. High temperature performance
3. Extremely safe, no explosion, no fire under collision
4. Strong over-discharge resistance and charge retention
5. Strong charging acceptance and quick-charging capability
6. Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
Parameters
| Battery item | 100Ah Lithium Ion 51.2V Battery |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 109A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | ABS/Metal |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Better Quality: All products are strictly controlled and tested from material, produce, testing finished products committed to providing the best products.
2. After-Sale Service: 24/7 service. Guided with timely, effective, and complete after-sales policy. We promise to take responsibility for all the products we produced.
3.Has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10years.
4.OEM. ODM services are available. Welcome to contact us anytime!
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a factory?
A: Yes. We are specialized in the R&D, production and sales of renewable energy storage solutions and Li-ion power battery systems,such as 12V10Ah, 12V20Ah, 12V30Ah, 12V40Ah, 12V50Ah, 12V80Ah,12V100Ah,12V120Ah,12V150Ah,12V200Ah,12V250Ah,12V300Ah,24V50Ah,24V100Ah,24V200Ah,24V300Ah,24V400Ah,24V1000Ah,48V50Ah,48V100Ah,48V200Ah,48V300Ah,48V400Ah,48V600Ah, 48V800Ah, 48V1000Ah and etc LiFePO4 Battery Pack with built-in smart BMS.
3. Are there any communication function for this 12V 30Ah LiFePO4 battery?
A: Yes. Blue Tooth for your option.
4. Can you explain in detail how you match cells for a battery pack before you assembling the pack?
A: We will do the following things before assembling the pack
a. Select capacity, same capacities cells for one pack
b. Measure the voltage, same voltage cells for one pack(difference is under 0.02v per cell)
c. Measure the inner resistance,same IR cells for one pack (difference is under 1m Ohm)
All above steps are very strict to make sure the pack performance is perfect.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100ah lithium ion 51.2v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












