Features
48V 50Ah Lithium Deep Cycle Battery
1.Clean and Green energy poses no pollution on our environment
2.High energy density performance
3.Long cycle life over 3,500 times
4.Wider application
5.High discharge rate
Parameters
| Battery item | 48V 50Ah Lithium Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 0.5C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Many years of production experience 20 years of craftsmanship, only focus on the field of lithium batteries.
2.Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
3.MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC.
4.Customers are always welcomed to visit our office and factory to guide our work.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is your MOQ?
A: We do not have MOQ, even l piece is acceptable, but different quantity different price.
Q: Can we get samples?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: When will you arrange shipment for us?
A: We will arrange the shipment ASAP after we receive your payment.
Q: Do you have Pl?
A: Yes, we Will make a PI ( proforma invoice ) for you once the order is confirmed.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v 50ah lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












