Features
51.2V 100Ah Lithium Deep Cycle Battery
1. Low self-discharge rate: < 3% monthly
2.High current output: copper nickel composite nickel tape is used to connect the cells for high current charge and discharge, safe and reliable use.
3.Output aviation plug: Aviation connector is adopted, which is safe and reliable to meet the requirements of high current discharge.
.Data communication management: BMS software management chip, accurate data transmission, accurate temperature control, to maximize the safety level.
Parameters
| Battery item | 51.2V 100Ah Lithium Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY battery guarantees that the battery provided to you is good for use, In addition, they can be infinitely customized to meet your changing needs.
2. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates.
3. MANLY Battery is a high-tech enterprise integrating "R&D, production, and sales" focusing on "lithium battery cells and battery assembly".
4. MANLY Battery has a new energy lithium battery research institute, with more than 200 technical personnel of various types.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How to proceed with an order?
A: We make customized battery, with check details such as application, voltage, capacity, size, discharge current, order quantity, etc., then quote based on your request, if no problem ,we can draft sample order for your confirmation and arrange payment, then we make sample for testing.
Q:Are you really factory or just trade company?
A: We are factory, founded in 2007, if you don’t believe our words, we can show you a live video.
Q: How long is the warranty time?
A: Warranty time is 24months for Li-ion/li-polymer battery and 36 months for LiFePO4 battery. Our battery defective ratio is under 0.2%, we will repair defective batteries for free and bare shipping fee if it’s quality problem.
Q: what is your MOQ ?
A : Any quantity welcome, exact ones based on the order status ( our PLM brand & Customize brand ).
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 100ah lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












