Features
51.2V Lithium 100Ah Battery 5kwh lifepo4 battery 48v
Excellent temperature hold (-20 to 60 degrees Fahrenheit)
Flexible system: up to 16 packs in parallel and 4 in series
Weight gain > 50% and 40% reduced footprint compared to lead batteries
Certification: CE, RoHS, UN 38.3
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | 51.2V Lithium 100Ah Battery 5kwh lifepo4 battery 48v |
| Rated Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Cycle Life | 3500+ times @0.2C |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Month Self-discharge | < 2% |
| Standard Charging current | 0.2C~1C |
| Peak discharging current | 3C(<3s) |
| Constant discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 30.0 V |
| Casing | Plastic /Aluminum case |
| Terminal | M6/M8 |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | 10+ years |
| OEM/ODM | YES |
IP Level | IP65 |
| BMS bulit in | YES |
| Operating Condition | Indoor or Outdoor |
Battery Protection | Over-current,Over-voltage,Short circuit,Under-voltage,Over-temperature |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Laboratory
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
Each process for making battery were under strict management and control,all of the battery were under full inspection before delivery.
Support prompt shipment and sample quality products,track the cargo in time after delivery.More than 3 year Guarantee,we will give instrcuction for how to use our products.
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q:What is your advantages?
A:We ensure that all products is good quality good after service and we can maintance free during the warranty period.
Q: How to maintain the battery?
A: The battery should be stored in clean, dry, ventilated, dark environment
when not using,keep it after full charge, recharge it every 3 months or 6 months.
Q: Do you have PI?
A: Yes, we will make a PI (proforma invoice ) for you once the order confirmed.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Hot Tags: 51.2v lithium 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












