Features
Battery Deep Cycle 50Ah 48V
Standby and Auto-start modes to increase battery life
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
Flexible size design subject to different spaces of the application
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
| Battery item | Battery Deep Cycle 50Ah 48V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.MANLY Lithium Batteries are 100% organic, fully recyclable and pollution free, making them an excellent green energy source.
2.MANLY Lithium Batteries have been setting the benchmark for lithium deep-cycle technology for many years.
3.All MANLY Lithium Batteries come with an industry leading full 3 Years Replacement
4.Warranty and are manufactured to international quality assurance standard ISO9001.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery deep cycle 50ah 48v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












