Features
Battery Lithium 48V 100Ah
Can be charged with solar chargers
High cycle life 3500+ times
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | Battery Lithium 48V 100Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Suggested charge Volt | 54.75V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 200A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| Storage less than three months | -20~35℃ |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC/Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line.
2.Offer the battery solution for customized application.
3.Automation & hand-made Integrated production together.
4.Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lithium 48v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











