Features
Lithium Iron Phosphate Battery 48V 50Ah
High cycle life 3500+ times
Safest lithium chemistry with high energy
Can be connected in series to 51.2V
Can be connected in parallel up to 4 batteries
Battery Management System (BMS) with power terminal cut-off and recovery, cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Parameters
| Battery item | Lithium Iron Phosphate Battery 48V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 70A |
| Charge Current | 1C |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Housing materials | ABS/Metal |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
2.3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
3.CE, IOS 9001, TUV
4.MOQ is lower, It's our honor to serve you, no matter how many you order.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you provide after-sales service?
R: Manly Battery provides a 36months warranty. We send you a new one for quality problems.
Q: Can I have samples to test? Is it free or extra? What is the lead time for sample orders?
R: Yes, we can supply samples in 5-7 days depending on the product the buyer wants, however, the sample, and shipping cost at the buyer’s part.
Q: What kind of certificate do you have?
R: CE, Rohs, MSDS, etc.
Q: What is your company’s advantage?
R: We only supply high-level quality of lithium battery and we have a strong design center, we also provide high-quality after-sale service.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium iron phosphate battery 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












