Features
Lithium LiFePO4 48V 100Ah
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
Low cost, high energy density
No memory effect, high current charge and discharge
Safety, environment friendly, pollution-free
Fast charging & low self-discharge
100% depth of discharge(DOD)
Parameters
| Battery item | Lithium LiFePO4 48V 100Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Full charge volt | 58.4V |
| Charge Current | 50A |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 150A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | 3500+ |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | Adjustable |
| Shell material | ABS/METAL |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. THREE FACTORIES: They are located in Shenzhen City, Dongguan City, and Huizhou City in Guangdong Province ofChina. Knowledgeable experience and strong production strength are committed to providing you with high-quality products and reasonable prices.
2. OEM SERVICE: We can custom battens and provide OEM branding designs for your need.
3. Highly automated production line and robust quality control system.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the lead time?
A: Usually will take 10-20 working days after payment is received, for big order, needs to confirm with us, so send us an email at sales@manlybatteries.com, please.
Q: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A: MANLY's batteries are all A-grade, No matter how many quantities you order, we will test each product before delivery.
Q: Can you use our own Lable on the batteries or use our customized packages?
A: Of course we provide all kinds of OEM/ODM services for our clients all around the world.
Q: Can I have the products with my own logo?
A: Sure, we can offer OEM/ODM service with prototype design and small quantity.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium lifepo4 48v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












