Features
Custom 12V solar cell battery
Significantly lower tendency to self-discharge
Long cycle life: >35000times(10 times of Lead Acid batteries)
High-quality LiFePO4 material
High Discharge rates
Parameters
| Item | Custom 12V solar cell battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1242P |
| Shell | Optional |
| Chemistry | LiFePO4 Battery Pack |
| Electrical Parameter | |
| Nominal Voltage | 12V |
| Capacity | 42Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Suggested Charge Current | 8.4A~21A |
| Max Charge Current | 42A |
| Constant Discharge Current | 42A |
| Peak Discharging Rate | 126A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Battery Size | TBD |
| OEM/ODM | Welcome |
| Desgin Life | 10~15 years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How to maintain the battery?
A: The battery should be stored in clean, dry, ventilated, dark environment
when not using,keep it after full charge, recharge it every 3 months or 6 months.
Q:What is your advantages?
A:We ensure that all products is good quality good after service and we can maintance free during the warranty period.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices.
Hot Tags: 12v solar cell battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












