Features
6V 10AH Battery
1.Excellent cycle life, more than 3,500+ cycle times
2.Can be discharged to 100% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
3.Maintenance-free or liquid-poor
4.High reliability, green and pollution-free
5.IP65 waterproof, suitable for marine use
6.Longer cycle life than lead-acid Battery
Parameters
| Battery item | 6V 10AH Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 6V |
| Nominal Capacity | 10AH |
| Minimum Capacity | 10AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 10A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Mechanical Data | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Wholesale and OEM/ODM excellent service.
2.Samples orders can be supplied at any time.
3.Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
4.You can fully enjoy high quality & competitive price.
5.All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Customers Feedbacks

Packaging & Shipping

FRQ
1,Q: What's the main product in Manly?
R: Rechargeable battery. Li-ion, Lipo battery and power battery pack.
2,Q: What is overcharge?
R: After charge, tested the batteries' initial state and capacity. Charge to 10.0V at 3C current, then charge to 0.01C at CV mode.Observe changes in battery appearance.
3,Q: What is over discharge?
R: After charge, test the batteries' initial state. When the batteries are normal, discharge to 0V at 0.5C. Observe changes inbattery appearance.
4. Q: Can I have a sample order?
R: Yes, we accept sample order to test and check quality. Batteries can be made as require.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 6v 10ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











