Features
Deep circle bms lifepo4 6v lithium rv battery
Drop-in replacement for lead-acid batteries
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position.
Almost 100% usable capacity and load tolerance.
Parameters
Deep circle bms lifepo4 6v lithium rv battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V4.5A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 6V |
| Rated Capacity | 4500mAh |
| Energy | 27Wh |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Self Discharge | < 2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charging Current | 0.2C~1C |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C |
| Max discharging current | 3C(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Housing | IP65 ABS/PVC |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Connector | Optional |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
High-quality lithium iron phosphate battery core, high capacity, high power, with explosion-proof valve and PTC thermistor double protection, the cycle life of up to a thousand times
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
With a variety of business as the characteristics, the principle of small profits for more sales
Flexible customizing and manufacturing accepted.MANLY promise to provide high-quality battery products with our professional R&D team, experienced workers, and advanced automic equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Hot Tags: 6v lithium rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












