Features:
Deep Cycle 12V 300Ah Lithium RV Battery
1.Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety,thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
2.Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels.
3.Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge over current and over temperature.
4.Internal cell balancing.
5.Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery.
6.Can be charged using most standard lead-acid charges (set).
7.Wider temperature range:-20℃~75℃.
8.Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels.
Specification:
| Battery item | Deep Cycle 12V 300Ah Lithium RV Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12300A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 300A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 5,000 cycles, 0.2C |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range |
-20°C – 75°C |
| BMS Protection |
with overcharge, over discharge, short circuit protection |
| Weight | Customized |
| IP level | IP56 |
| Parallel /SeriesSupport | Yes |
| Certification | MSDS,UN38.3,CE,UL,CB,BIS,IEC |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of professional lithium battery manufacturing experience.
2. Specialized lithium battery solutions for different applications.
3.Won the national high-tech enterprises.
4.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
5.High customer satisfaction and reputation.
6.Great seller communication: if you have any questions, please feel free to contact us at any time, we will try our best to solve it for you.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: What about the lead time?
A: Samples in 20~25days, 10-15 days for the bulk order.
Q: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer a three-five year warranty to the Li-ion battery products.
Q: How to deal with the faulty?
A: Firstly, our batteries are produced in strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.
Secondly, during the guarantee period, we will send new batteries with new order for small quantity. For defective batch products, we will repair them and resend them to you or we can discuss the solution including re-call according to real situation.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













