Features
12V 100Ah Lithium Iron Phosphate Leisure Battery
Automotive-grade battery cells
Strong safety performance
Long cycle life
Super high capacity
Plug and Play
BMS chip protection
Parameters
| Item Name | 12V 100Ah Lithium Iron Phosphate Leisure Battery |
| Brand Name | MANLY/OEM |
| Part Number | MLP12100A |
| Rated Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 10.0V |
| MAX. Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 50A |
| Standard Discharging Current | 20A |
| Max Continuous Discharging Current | 100A |
| Max Pulse Current | 200A(≤ 1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| Dimensions (L*W*H) | 328X172X216mm/Customizable |
Applications of LiFePO4 Battery

MANLY Battery Factory Overview


Process Flow
1. High-temperature test
Each battery cell is tested in MANLY Battery high-temperature room for 24 hours under 55°±2C temperature and 90~95% high humidity environment.


2. Battery Capacity Separation
Each battery needs to be volumetrically separated and rested to ensure that its performance is stable before it is put into safe production.
3. Sorting and matching
Each cell is sorted to ensure the consistency of the voltage and internal resistance of the cells in the same battery pack, which effectively improves the stability of the battery.


4. Battery spot welding
Advanced welding equipment is used to spot weld the positive and negative electrodes of the battery pack, which is highly efficient and stable without desoldering.
5. Welding protection plate (BMS)
The protection plate is welded to each battery pack to protect it from overcharge, over-discharge, overcurrent, and overvoltage.


6. Finished product testing
The finished battery finally needs to go through several tests to confirm that the performance is stable and meets the standards before it is packaged for shipment.
FAQ
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery packs,
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
You can get in touch at info@manlybatteries.com to custom your batteries.
Hot Tags: lithium iron phosphate leisure battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













