Features
Lithium 48V 100Ah Battery for Electric Stacker
Almost 100% usable capacity and load tolerance
Rugged plastic flame-retardant case and cover
100%DOD cycle for more than 3,500 cycles, more than 80% capacity remaining
No Lead, no heavy metal, no toxic element
Wider Temperature Range: -20C-60C.
Bluetooth App is optional(for Android and ios systems)
Parameters
| Item | Lithium 48V 100Ah Battery for Electric Stacker |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100 |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 50A |
| Discharging Current | 20A |
| Max Continuous Current | 100A |
| Max Pulse Current | 200A(≤1S) |
| Cycle Life | More than 3,500 cycles |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

Why Choose MANLY?
1. Wholesale and OEM/ODM excellent service
2. Flexible customizing and manufacturing accepted.
3. Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
4. Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
5. Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
6. Factory Overview



7. Customers Feedbacks



FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: Could you ship the battery safely?
A: Of course, we have some well-cooperated forwarders who have much experience in delivering the battery. It could be shipped by door-to-door express, by air, or by the ocean to the airport and port. Also, the customers can use their own forwarders.
Q; Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Hot Tags: battery for electric stacker, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












