Manufacturers Supply Lithium Iron Phosphate 300Ah 48V Electric Forklift Lithium Battery
1 . Built-in intelligent BMS equalization
2 . Small size, easy to carry
3 . Strict selection of materials, and safe use
4 . Stable performance, up to 10 to 15 years of use
5 . Small internal resistance, low self-discharge, no memory effect, safety, and environmental protection
Parameters
| Item | 300Ah |
| Brand | 300Ah 48V Electric Forklift Lithium Battery |
| Model No. | MANLY / OEM |
| Nominal Voltage | MLP48300M |
| Nominal Capacity | 51.2V |
| Continuous Working Current | 150A |
| Peak Discharge Current | 500A |
| Charging Current | 20A |
| Charging Protection Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge protection Cut-off Voltage | 40V |
| Communication Function | CAN/Bluetooth/Optional |
Customization Services
1. Customized size and shell: plastic shell, aluminum shell, blue PVC, and more
2. Battery series or parallel combination, plug selection, communication protocol
3. For more sample preparation products, please contact online customer service or send an email to sales@manlybatteries.com for details
Applications of Manly 300Ah 48V Electric Forklift Lithium Battery
1. Emergency power supply for mining/oilfield/geological exploration/geological disaster rescue/emergency power for field maintenance of telecommunication department/emergency power for medical equipment/small miniature first aid instruments
2. Light electric vehicles, golf carts, etc.
3. Solar, wind, and other energy storage system applications

Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer of more than 12 years
2. Each production process is strictly controlled
3. High quality, super performance, best services, sincere cooperation
4. Perfect supply chain system to meet small to bulk order requirements
5. Three-years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Hot Tags: 300Ah 48V Electric Forklift Lithium Battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












