The US and Europe Most Popular Lead-acid replacement 12 Volt Deep Cycle Golf Cart Battery
Features
12 Volt Deep Cycle Golf Cart Battery
1. 3.2V single lifepo4 cells, available both Cylindrical and Prismatic types
2. All batteries were built in waterproof BMS
3. 3+ years warranty
4. Longer lifespan, can work for more than 10 years in normal status
5. Large capacity than the Lead-Acid battery in the same house
6. Lighter weight than lead-acid used in Golf Cart
Accept OEM/ODM production: Capacity, Voltage, Charge current & discharge current both can be adjusted! BMS with Bluetooth or Communication protocols (RS485/RS232/CANBus) function also can be customized.
Specifications
| Item | 12 Volt Deep Cycle Golf Cart Battery |
| Model | MLP12100 |
| Brand | MANLY |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Energy | 1280Wh |
| Cycle Life | >3,500 cycles when 0.2C discharge rate and 100% DOD |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Cut-off Voltage | 10V |
| Constant charge Current | 100A |
| Discharge Current | 100A |
| Peak discharge current | 200A |
| Working Temperature | -20 ~ +65 (℃) |
| Dimension | 327*168*213mm/Customize |
| Weight | About 15kg |
Applications

Why Choose MANLY?
Support OEM/ODM and dimension, LOGO customized orders
Professional R&D team, 12+ years of production and sales experience
Fast delivery, accept small sample order
Highly quality products with certificate
Factory-direct sales, quality assurance
FAQ
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Hot Tags: 12 volt deep cycle golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













