12V 7Ah LiFePO4 Deep Cycle Golf Trolley Batteries Lithium Battery, Built-in BMS, 3500+ Cycles, 24Amp Max Pulse Current
A description of the Golf Trolley Batteries
1. 3500+ Charge and Discharge Cycles - 12V 7Ah LiFePO4 golf trolleybatteries last longer for 2000 to 5000 charge and discharge cycles, compared to similarly-sized lead-acid batteries, which can range from 200 - 1000 cycles. Also, the golf trolleybatteries are less susceptible to problems caused by the depth of discharge.
2. Built-in Smart BMS - With the BSMprotection, make the battery still keep safe under harsh conditions like an over-charge, over-discharge, short circuit, over-temperature, etc. No more concerns about gas discharge and acid leakage. And the golf trolleybatteries have been through a rigorous testing procedure by UN-certified inspectors.
3. Smaller and Lighter Weight - About 1.2kg, 10.1*7*9cm. It is smaller and generally weighs less than half of a comparable lead-acid battery. Less stress during installation, and less strain on wherever you end up installing it.
4. Excellent Temperature Performance - High-temperature resistance, can work at -20℃ ~ 60 °C without affecting battery life.
Specification
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Charging Voltage | 14.6±0.2v |
| Nominal Capacity | 7Ah / 0.2C&25°C |
| Dimensions | L*W*H*TH=90*70*101*107mm |
| Weight: Approx | 1.2 KG |
| Max. Continue Discharge Current | 7A |
| Max. Pulse Discharge Current | 14A(≤3s) |
| Charge Current | 3.5A |
| Operating Temperature | Discharging: -20℃ to 60℃ |
| Charging: 0℃ to 45℃ |
Widely Application of the LiFePo4 Batteries
1. The renewable energy storage system
Solar panel systems/Wind power system/RV, Yacht, AVG, Wheelchair, golf carts, Golf Trolley
2. Energy Storage
Solar Panel/Wind Turbine/Off-grid System
3. Marine's Tool
Troller Motor/Fish Finder/Oxygen Machine
4. Vehicle Generator
Electric Car/Electric Scooter/Electric Golf Carts/Electric Toy Car
Why Choose Us?
1. 3500+ Cycle Times: The LiFePo4 Golf Trolley Batteries have a long service life with 3500+complate charge and discharge cycles, but SLA only last 300~ 400 cycles
2. 10+ Years Lifespan: The LiFePo4 batteries are nearly 4 times 10+years than the SLA 2~5 years
3. High Energy Density: The LiFePo4 battery provides more safety characteristics compare with the SLA type, it's more stable under overcharge or short circuit conditions and will not burn
What You Will Get?
1* MANLY 12V 7Ah Lithium Iron Phosphate Golf Trolley Batteries
36 months hassle-free warranty.
24*7 friendly and professional customer supports.
The battery charger is not included, please use the LiFePo4 specific charger. The battery may not charge completely with a fully automatic SLA charger
Hot Tags: golf trolley batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












