12Volt 12.8V 24Ah 32700 Batteries for Outdoor Solar Lights
MANLY 24Ah LiFePO4 batteries are perfect batteries for outdoor solar lights and dozens of other solar projects.
The battery has an internal BMS that supports up to 4 batteries connected in parallel for increased amps, or series for increased voltage.
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
The low self-discharge rate means you only lose 2 percent capacity per month. This helps increase the life of the battery and means maximum available power when you need it.
Features:
1. 10 ~15 Years lifetime: MANLY lithium iron phosphate battery (LiFePO4) can be recharged more than 3000 times in a deep cycle to achieve a longer cycle life. More than 8 times higher than lead-acid batteries (generally only 300-400 cycles can be charged).
2. 100% Protection: Built-in BMS(Battery Management System) protects the cell from getting damaged like: overcharge, over-discharge, short-circuit. And keep a balance between battery cells. Operating Temperature: Charge: 0°C--50°C; Discharge: -20°C--55°C
3. Wide Application: LiFePo4 lithium battery is the most stable battery and it is perfect for energy storage, outdoor application(ham radio, fishfinder), Trolling Motor, golf carts, children's cars, lawnmower, solar panel,s or used as backup power supply, etc. It couldn't be used in motor starter battery
4. 1/3 Lightweight: The 24Ah lithium battery weighs only 5.82 pounds(2.64kg), which is only 1/3 of the weight of a lead-acid battery. Measures 7.1*6.3*3"(18*16*7.6cm), easy to move and install.
5. Capacity Expansion: The lithium battery can be used not only in parallel connections but also in series. It involves up to 4 identical batteries for connection in series and in parallel.
Specifications:
| Item | Rating |
| Model | MLP1224S |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Nominal capacity | 24Ah |
| Nominal voltage | 12.8V |
| Cell type | IFR32700 |
| Power | 307.2Wh |
| Weight | Approx:2.64kg |
| BMS/PCM | Yes |
| Size | 270*215*30mm/Customize |
| Cycle life | more than 3500times |
| Cut-off charge voltage | 14.4V |
| Cut-off discharge voltage | 10V |
Operating Temperature Charge | Charge 0~+45℃ |
| Discharge –20~+60℃ | |
| Storage Temperature | -10~+45℃≤1 month |
-10~+35℃≤6month | |
| -10~+25℃≤12months | |
| Storage Humidity | 65%RH |
NOTES:
Do not use the 12V lithium battery pack in places with high humidity or where it may be exposed to wet.
Do not modify or disassemble the power bank.
Do not throw the 12V power bank into fire or water.
Do not reverse the polarity of the battery pack.
Hot Tags: batteries for outdoor solar lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












