Features: high safety, long life, high and low-temperature efficiency
Specification:
| Item | Specification |
| Battery cell | |
| Model No. | 3.2V 6000mAh/6Ah 32700 LFP cell |
| Voltage | 3.2v |
| Capacity | 6300mAh |
| Size | 32.5*70.1 (mm) |
| Charge cut-off voltage | 3.65V |
| Discharge cut-off voltage | 2.5V |
| Weight | About 8.5kg |
| Battery pack | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 80Ah@0.2C |
| Combination | 4S13P+BMS+Wire+connector+ABS Enclose |
| Size | 75*445*135mm |
| Full charge voltage | 14.6V ± 0.2 |
| Discharge cut-off voltage | 10V±0.2 |
| Temperature | 0℃~45℃/Charge |
| -20℃~45℃/Discharge | |
| -20℃~45℃/Storage | |
| Cycle life | ≥2000 times 80% of DOD |
Our advantages:
1. Professional manufacturer of LiFePo4 battery cells and packs
2. Powerful factory, with 3 production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
3. Provide customers with customized battery pack solutions
RFQ:
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Where is the MANLY factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: What can you buy from Manly?
A: LiFePO4 Battery, lithium iron phosphate battery, LFP lithium, 12-volt lithium iron phosphate battery, LiFePO4 battery bank, power-wall home battery, and other differences.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for natural orders.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx, or TNT for samples. For mass orders, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Hot Tags: solar light battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












