Product Information
This 36 Volt For Electric Bike has the standard charge current from 3.6A to 9A with a maximum charge current of 18A. The dimensions of this battery can be modified to fit many electric bike models. Furthermore, our batteries have a wide operating temperature range of -20 to 60°C and a large storage temperature range of 0 to 45°C, allowing them to survive both high and cold temperatures. Cells, heat exchange fins, heat insulation fins, and other components make up each battery module. The thermal management efficiency of the battery module can be considerably improved with such a design.
Features
This 36 Volt For Electric Bike includes safety, stability, and reliability features that are critical for consumers to gain confidence and trust in electric bikes. This battery is lighter than a lead-acid battery, weighing roughly 40 percent to 50 percent less than a comparable lead-acid battery. It can also be charged with most regular lead-acid batteries, making it incredibly practical and convenient. Moreover, it does not require any extra configuration settings for parallel processing.
Parameters
| Item | 36 volt Lithium Battery for Electric Bike |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP36V18P |
| Nominal Voltage | 36V/38.4V |
| Typical Capacity | 18Ah |
| Cell Type | 3.2V Lithium iron phosphate |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Standard Charge Current | 3.6A~9A |
| Max Charge Current | 18A |
| Constant Discharge Current | 18A |
| Pulse Discharge Current(<3s) | 54A |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Dimensions | Customized |
| Charge Voltage | 43.8V |
| Discharge Cut-off Voltage | 26.4V |
| Operating Temperature | -20--60℃ |
| Storage Temperature | 0-45℃ |
Customized Services: Feel Free to share your requirement to MANLY Battery at
Applications of the LiFePO4 Battery 36V 18Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality is our soul of MANLY!
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions.
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, etc.
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production, and technology process
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
1. Can you offer good quality of the products?
Answer: Quality is the basic criteria of our company, there is strict control of quality before shipment.
2. How long can you deliver the goods?
Answer:1-15 days according to the order quantity.
3. Do you offer after-sales service?
Answer: Yes, please contact us with any questions.
4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
Answer: DHL, UPS, FedEx, or TNT for samples. For mass orders, you can choose Sea or Air shipment.
5. Can we get samples for the test?
Answer: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order.
Hot Tags: 36 volt for electric bike, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












