Features
36V 50AH lifepo4 motorcycle battery
1. Longer battery life – 5000times life cycle @60%DOD, 5 times more than lead-acid batteries
2.Low self-discharge <3.5% per months
3. Free of charge memory
4. Steady discharge and charge performance.
5. Outstanding thermal stability
Parameters
| Battery item | 36V 50AH lifepo4 motorcycle battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3650A |
| Nominal Voltage | 36V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 43.8V |
| Discharge Cut-off Voltage | 30V |
| The charging ratio | 50A |
| he discharge rate | 50A |
| Cycle Life | ≥2000 times 100% DOD |
| BMS protection | Yes |
| Operation Temp | Discharge at -20°C ~ 75°C Charge at 0°C ~ 60°C |
| Weight | 19.5Kg |
| BMS system | Customized |
Let us know what you need and we will take care of the rest for you, with customizable batteries for products just for you.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Quality is our soul of MANLY!
2. Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time orders in the industry!
3. Advanced and reliable
4. Battery use imported insulation film!
5. If customers need it, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe to ensure the charge is safe and circle life of the battery.
Customers Feedbacks

Applications Of 36V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can you accept sample orders?
A1:We can. Before bulk ordering, we can provide samples for testing.
Q2:Do you provide OEM/ODM services?
A2: yes, Our factory and engineer team have extensive experience in providing OEM/ODM services.
Q3: What is the biggest difference between your battery and other suppliers?
A3: Over 20Years production experience with this model battery; Battery made of UN38.3 MSDS certificated battery cell, PCB structure Battery module, Build-in Smart BMS for protection;
Q4:What is your shipment?
A4: 1) by EMS, DHL, FedEx, UPS, or other express methods
2) Through our freight forwarder (air or sea).
3) By your own freight forwarder.
4) Domestic freight forwarder to any city in China.
More Products

If you have plans to get the battery for your projects, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 motorcycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












