Features
36 volt longest lasting rv battery 38.4v 12ah for Golf Cart Ebike
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Parameters
Truck camper battery 48v 100ah for Camper Vans/Caravans/Motorhome | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP36V12P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 36V |
| Capacity (amp hours) | 12Ah/Customzied |
| Energy(Watt-Hours) | 432Wh |
| Lifespan | >3000 times |
| Monthly Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Suggested Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 3A |
| Max. Charge Current | 12A |
| Discharge Data | |
| Continous Discharge Current | 12A |
| Max discharge current | 24A(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 3 kg |
| Housing | PVC |
| Housing Dimension | Customized |
| DC Terminal | Customzied |
| Housing IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time
12+ years production and management experience
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
The Customers Feedbacks


More Applications of 36V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: What is your package look like? Can I have the customized package?
A: We have the factory's current standard package, the customized print logo shall comply with the buyer's requirements, and the extra charges will be borne by the buyers, for more details, please contact us.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: longest lasting rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












