Features
1000W Portable Power Station
Safe and reliable
3,500 + cycles of charge and discharge
Green energy
Lightweight and portable
Powerful BMS
Parameters
| Battery item | 1000W Portable Power Station |
| Brand name | MANLY |
| Battery type | Lifepo4 Battery pack |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Available |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is a professional manufacturer with more than 12 years of experience specializing in lithium batteries.
2. Professional technical and service team, we are always doing our best to provide high-quality products and satisfying service.
3. We produce batteries of different specifications and strictly control the quality.
4. Supporting OEM/ODM, and the small orders will delivery fast.
5. Superior and helpful after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 1000w portable power station, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











