Features
10kWh Powerwall
1. More economical than AGM / Gel batteries
2. Safest lithium chemistry with high energy
3. In built-in over-charge and over-discharge protection
4. Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | 10kWh Powerwall |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48200A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 105A |
| Discharge Peak Current | 200A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium batteries for solar system applications.
2. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
3. Passed ISO9001 international quality management system.
4. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long is the warranty of your solar panel?
A: We provide a 3+ year product warranty for our lithium batteries.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What is the lead time for sample orders?
A: Usually is 20 ~ 25 working days, and the buyer should pay for the sample cost and shipping cost at first, then we will return it from the formal orders after the samples are confirmed.
Q: What kind of payment method do you accept?
A: T / T, Western Union, Paypal, and Moneygram acceptable.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 10kwh powerwall, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











