Features
50Ah 51.2V Battery
1.Half the weight of traditional lead acid batteries.
2.Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
3.Longer service life compared to lead acid.
4.Longer run time compared to lead acid.
5.Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Parameters
| Battery item | 50Ah 51.2V Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 28A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Specializing in battery for over 12 years.
2. Passed ISO9001 international quality management system.
3. After-sales carefree, pay more attention to user experience.
4. Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can I have a sample order?
A1: Yes, you can order sample to check the quality.
Q2:How about the lead time?
A2: Samples needs 7-10 days, mass production needs 25-30 days.
Q3:How about the shipment?
A3:Usually, for sample, we will ship by air, for mass production, by air or by sea are available.
Q4: What certificates do you have?
A4: UL/BIS/CE/FCC/ROHS/UN38.3/ROHS etc.
Q5: Can I print my logo on the product?
A5: Yes, please offer us your logo file before production.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 51.2v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












