Features
Solar Storage Lifepo4 6kwh lithium battery
1. Good storage characteristics
2. Lightweight - 44% of the weight compared to lead-acid batteries
3. Rugged plastic flame-retardant case and cover.
4. Three-year warranty-approved application
Parameters
| Battery item | Solar Storage Lifepo4 6kwh lithium battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP4860A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charging way | CC/CV(Constant Current / Constant Voltage) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles |
| Dimension | Can Customize |
| Charge Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Discharge Temperature | -20°C ~65°C |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP65 |
| Short Circuits Protection (SCP) | YES |
| Communication | RS485/ CANBUS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Ultra-reliable Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) technology.
2. MANLY also has a good BMS (Battery Management System) supplier who is the first brand in China market with high technical and good service.
3.Trade Term: FOB Shenzhen/Guangzhou/Ningbo/HobfKong/Shanghai
4. If failure damage occurs due to incorrect operation, wire connection, or any other misoperation, the MANLY team will provide pay maintenance on a charge basis
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 6kwh lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












