Features
Lithium 48v 50ah backup power supply for tv
1. Flexible size design subject to different spaces of the application.
2. Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels.
3. Built for long-lasting reliable power
4. Can be charged with solar chargers
5. System modifications may be necessary for your system.
Parameters
| Battery item | Lithium 48v 50ah backup power supply for tv |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 43.2V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| The charging ratio | 0.2C |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Protection | Built-in BMS |
| OEM/ODM | Yes(Accepted) |
| Warranty(Year) | 3-Year |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
2. The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
3. .OEM/ODM Flexible Customizable.
4. Imported BMS chip protection system.
5. Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What Certificates do you have?
A: Our batteries have been tested by CE and RoHS Standards which is complied with the European Directive.
Q: What's your after-sale service?
A: We do a 3+ Years Warranty for any of our batteries. We keep the promise we do full refund for the defective battery.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the lead time?
A: 20-25 working days for custom samples; 10~15 working days for the samples if in the stock and the bulk orders
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: backup power supply for tv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












