Features
Battery For Electric Golf Push Car48v40ah
1.Low maintenance batteries with stable chemistry.
2.Built in circuit protection
3.Up to 6 months thanks to its extremely low self-discharge (LSD) rate and no risk of sulphation.
4.Save time and increase productivity with less downtime thanks to superior charge/discharge efficiency.
Parameters
| Battery item | Battery For Electric Golf Push Car48v40ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4840A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 40A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Source manufacturers, quality assurance
2.Fast customization and quick delivery
3.High professional efficiency, huge service team
4.Customized processing, customized according to customer needs
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FRQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
R: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q.Could you help to design a battery solution?
R: Yes, sure. We have professional technology team that can design solutions for you on your requirements. Such as for solar system, UPS, telecommunication, etc.
Q.How to Ask for Support if products failure in warranty?
R: 1. Email us about PI number, serial number, Product S/N number,show uS more details such as: pictures, your testing report or video, if it is the quality problem of product itself, we will resend anew one in next order.2. we will submit your case to our after sales department, and solve it in 24 hours.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for electric golf push car, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














