Features
Battery For Handheld Lawn Mower48v 40ah
No harmful pollutants, corrosive acids, or toxic heavy metals
Ideal for extreme environments
Offers a high level of safety through the use of cylindrical cells in Lithium Ferro Phosphate technology (LiFePO4 or LFP).
Friendly to the environment
No Cadmium, Mercury effect, Lead
Parameters
| Battery item | Battery For Handheld Lawn Mower48v 40ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4840A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Minimum Capacity | 40AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 45A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We have the first-class R&D team ,some of whom from the international battery conglomerate with rich experience in battery design, production,testing as well as practical project operation and maintenance .
2.We keep close communication with scientific institution to study new technology and devote ourself to offering clients with professional and high cost-effective solutions.
3.Scientific manufacturing process and strict quality control system has always been adopted under production.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:Which shipping method you usually take?
A:Generally, battery will be shipped via Express,UPS, DHL, FEDEX and so on. We can also ship with your own shipping forwarder.
Q:What kind packing you provide for your products?
A:Gift packing for each products. Standard packing style for all shipping method. Also if you ship with your own agent, we can pack as your agent requested.
Q:Can you accept Trade Assurance Order or deposit for order?
A:Yes, welcome to send us Trade Assurance Order anytime , also we can accept 30% deposit when preparing your order, just make sure full payment before shipping.
Q:What about after-sale service?
A: We will offer you 3-5 year guarantee. If there are any problems, please inform us, we will offer you positive solutions.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for handheld lawn mower, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












