Features:
Home Battery Backup Power Supply7kwh
1.The battery module consists of single LFP cells,wire, BMS and metal container.
2. Packed with high performace LFP single cell,long life, safety and wide temperature range.
3. High energy desity , samll size,light weight no pollution.
4. High efficiency,fast charging.
Parameters:
| Battery item | Home Battery Backup Power Supply7kwh |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48150A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Minimum Capacity | 150AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 200A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Weight | 50kg |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.High quality-No complaint!
2. Prompt on-time delivery!
3. Competitive price with excellent quality!
4. Professional sales and after-sales services!
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Is the battery BMS included?
A1:Yes.It's advanced BMS included and very safe to use.
Q2:How do you ship lithium battery?
A2:We can ship by Air and By sea.
Q3:Does the battery have overcharge and overdischarge protection?
A3:Yes.We use advanced BMS and it can protect the battery well from overcharge and overdischarge.
Q4:What's the lead time?
A4:Sample lead time:3-7 days.Order lead time:12-25 days
Q5:Where is your factory located? How can I visit there?
A5:Our factory is located in shenzhen City, Guangdong Province, China,All our clients from home or abroad, are warmly
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: home battery backup power supply, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











