Features
Lithium 100Ah 51.2V
1. Low self-discharge rate
2.Greater charge efficiency
3.Safe performance smart BMS control, better protection
4.Fast charging & low self-discharge
5.100% depth of discharge(DOD)
Parameters
| Battery item | Lithium 100Ah 51.2V |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 58A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Customized processing.
2. Source manufacturers.
3.Fast customization.
4.Professional and efficient.
5. Complete certification.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 100ah 51.2v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












