Features
Lithium Ion Battery 48V 50Ah
1.Easy to install and maintain,
2.Excellent safety features
3.Low internal resistance and self-discharge
4.Excellent recoverability, no memory effect
5.Strong energy output
Parameters
| Battery item | Lithium Ion Battery 48V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All the inquiries will be responded within 24 hours.
2. All our products are 100% brand new.
3. Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
4. Shipment by Air Express (door to door service), by Air Flight and by Vessel, all Available.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do you guarantee the quality of your battery product?
A: We strictly follow the ISO9001 system, and we acquired UL, IEC, CE, UN38.3, ROHS certifications.
Q: Do you have your own single-cell factory and battery pack assembly line factory?
A: Of course, we are a professional lithium battery manufacturer in Guangdong, China.
Q: Can you provide a sample for quality test?
A:Yes, we can provide samples, but the cost at your expense at the beginning, then we will return banck to you in the formal orders.
Q: Can you accept OEM&ODM Service?
A:Yes, we accept OEM&ODM service according to different clients requirements.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












