Features
Powerwall Battery10kwh
1.Embedded BMS (Battery Management System): improve lifespan AND secure the battery
2.No Lead, no heavy metal, no toxic element
3.Calendar life > 10 years
4.Certification : CE, RoHS, UL, UN 38.3
Parameters
| Battery ite | Powerwall Battery10kwh |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48200A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 65A |
| Discharge Peak Current | 105A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56/Customized |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With 12 + years of manufacturing experience and an innovative design team, many trendy products will be provided every now and then
2. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
3. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance
5. Our service will be provided to customers during selling and after-sale
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Of course, all our products are with One-Three Year Warranty.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: powerwall battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











