Features
60v 50ah lithium battery for electric bike
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Drop in replacements (plug and play)
Run as many needed in parallel
Comes with an 3 year limited warranty to give you peace of mind with your purchase.
Parameters
| Item | 60v 50ah lithium battery for electric bike |
| Brand Name | Manly/OEM |
| Model | MLP60V50A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 60V |
| Capacity | 50Ah |
| Capacity(Wh) | 3000 |
| Lifespan | >3500 times |
| Self Discharge | <2% Monthly |
| Standard Charging | |
| Fully Charging Voltage | 69.35V |
| Charging Mode | CC/CV |
| Standard Charge Current | 10A/Adjustable |
| Max Charge Current | 50A/Adjustable |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 50A/Adjustable |
| Max. Continuous Current | 50A/Adjustable |
| Max.Pulse Current | 150A(<3s)/Adjustable |
| Cut-off Voltage | 47.6V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Case | ABS |
| Size | Customize |
| Guarantee | 36 Months |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 60V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
Imported BMS chip protection system
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What are the application for the lifepo4 60V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Hot Tags: 60v lithium battery for electric bike, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













