Features
60v LiFePO4 portable battery for electric car
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
High cycle life 3500+ times
More economical than AGM / Gel batteries
Parameters
60v LiFePO4 portable battery for electric car | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6030A |
| Function Parameter | |
| Typical Voltage | 60V |
| Typical Capacity (amp hours) | 30Ah |
| Energy | 1800Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% per month |
| Charge Data | |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charger Current | 6A~30A |
| Max. Charge Current | 30A |
| Cut-off Voltage | 69.35V |
| Discharge Data | |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Max. discharge current | 90A(<3s) |
| Discharge voltage | 38V~69.35V |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 18 kg |
| Casing | Black ABS |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Cell Type | Cylindrical |
| Connector | M6 |
| Protection Level | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
More than 12 years experience in producing battery products for various application
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
The Customers Feedbacks


More Applications of 60V Lithium Battery

FAQ
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality control from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: portable battery for electric car, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












