Features
Lithium Iron Phosphate Battery Power Supply 72V 25Ah EV Battery Pack
1. MANLY EV Battery deliver safe Lithium phosphate energy storage solutions in standard lead-acid battery sizes for a wide variety of applications
2. MANLY EV Battery is 100% organic, fully recyclable, and pollution-free, making them an excellent green energy source
3. MANLY EV Battery comes standard with a built-in BMS (Battery Management System) that protects them from the most common causes of battery failure like overcharge, deep discharge, overloading, overheating
4. MANLY EV Battery Cells would achieve a longer cycle life (up to 3500~8000 cycles & a 10 years lifetime)
Specifications
| Item | Lithium Iron Phosphate Battery Power Supply 72V 25Ah EV Battery Pack |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP7225A |
| Nominal Voltage(V) | 72V |
| Nominal Capacity(Ah) | 25Ah |
| Usable Capacity(Wh) | 1840Wh |
| Dimension(mm) | TBD/Customize |
| Weight(Kg) | About 45kg |
| Cycle time | 3500+ cycles |
| Working Temperature ℃ | Charge: 0 ~ +60℃ |
| Discharge: -20 ~ +60℃ | |
| Discharge Voltage(V) | 57.5V |
| Charge Voltage(V) | 83.95V |
| Charge Current(A) | 10A |
| Discharge Current(A) | 25A |
| Peak Current(A) | 50A(≤3s) |
| Lifetime | 10 ~ 15 years (+25℃) |
| Protection Class | IP65 |
OEM/ODM service for different customer's orders with a quick reply and action from our online customer service or email sales@manlybatteries.com!
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Specializing in lithium battery for over 12 years
2. All aspects of lithium battery technology are very mature
3. Full inspection of incoming materials
4. ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved
5. Quick response to any inquiry within 12 hours
More Applications of the LiFePO4 Battery
Mobility Scooters: E-bike, electric scooter, tricycle scooter, electric wheelchair, balance car, self-balance vehicle, segway, electric unicycle, skateboard, hoverboard, toy car.
Medical Devices Battery: Medical instrument, flaw detector, ECG machine, ECG monitor, blood pressure monitor, Anesthesia machine, oxygenator, respirator, exotic, defibrillator, curing light machine, ultrasonic machine, medical ventilator.
Power Tools Battery: Electric drill, electric chainsaw, electric lawn mower, vacuum cleaner, electric sweeper, floor cleaner, vacuum sweeper, grass trimmer.
Electric vehicles EV Battery: electric bicycle (E-bike), golf cart, electric wheelchair, E-car, and E-bus

More Advantages of the LiFePO4 Battery?
1. The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
2. Free maintenance batteries with stable chemistry. MANLY LiFePO4 EV Battery can last up to 8 times longer than AGM Lead Acid batteries meaning you change batteries less often, also reducing labor costs.
3. Lithium Iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
4. We use the qualified nickel strap, ensure the safety and circle life of the battery packs, for the high power battery, the best choice is an ABS stand
LiFePO4 Battery VS Lead-Acid Battery
| LiFePo4 | Lead Acid |
| 40% SLA weight | Heavy |
| Cycle more than 3,500 cycles | Cycle less than 500 times |
| High energy density | Lowe energy density |
| More environmentally friendly | Harmful to the environment |
| High Security | Lowe Security |
More Custom Lithium Battery Modules

Packing & Delivery
1. One Battery in one box, perfect package

2. We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 7-15 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.

FAQ
Q1: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A1: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
Q2: Can we get a 72V 25Ah EV battery sample for the test?
A2: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q3: Are you a factory or trading company?
A3: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q4: When will the products be delivered if the order has been placed?
A4: We promise we do deliver our battery in 10-15 working days and it will take 20-25 working days for the customized items.
Q5: Which certificates do you have?
A5: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q6: How should I pay?
A6: You can pay via T/T, L/C at sight, PayPal, Western Union, Cash, etc., 100% T/T in advance for samples. For large quantities, 30% T/T in advance as soon as the order is confirmed and the balance before shipping via T/T or L/C, etc. If you prefer other payment terms, please contact us online freely or send us an email at sales@manlybatteries.com.
Hot Tags: ev battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












