Features
Replacement Mowing Machine Robot Submarine Battery
Less half the weight of similar-capacity than lead-acid batteries
Fast charge- charging to 99% in 2.5 hours versus up 13 hours for lead-acid batteries.
Accept high charge rates 1C
No maintenance is required & No battery memory effect
1/3 Lighter weight than a Lead-Acid battery
10 ~ 15Years lifetime
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Replacement Mowing Machine Robot Submarine Battery |
| Cell Mode | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 60Ah |
| Cycle Life | 3500+ cycles |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Cut off voltage | 20.0V |
| Fully Charge voltage | 29.4V |
| Product Housing | PVC |
| Connector | TBD |
| Guarantee | 3 Years |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
EXPERTISE
Professional technical personnel, providing professional technical
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Hot Tags: robot submarine battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












