12V 60Ah MLP1260S Solar Battery
DESCRIPTION:
1.【LITHIUM IRON PHOSPHATE】MANLY's deep-cycle Lithium Iron batteries have unlimited mounting capability, exceptional longevity, and are more cost-effective.
2.【Multiple applications】Can be connected in series (up to 4). Perfect for power station camping, marine, RV, campers, golf cart, medical devices, motorhomes & electric mobility scooter, off-road and off-grid applications!
3.【Lightweight & Versatile】LiFePO4 battery is 70% lighter than a lead-acid battery with the same capacity.! With no acid in the battery, you're able to safely mount in any position.
4.【Built-In Smart BMS】Our LiFePO4 battery has a built-in BMS (Battery Management System) to protect it from overcharge, over-discharge, over-current, and short circuit with an excellent self-discharge rate. Built-in temperature protection function, BMS cuts off charging below -4℉(-20°C), high temp cut off prevents charging over 158℉(70℃).
5.【BUY WITH CONFIDENCE】We test (and re-test... and re-test again) literally every battery we ship and all of our batteries come with an industry-leading 10 ~ 15 years service life. We believe you should be as confident in your battery as we are.
FEATURE:
1.Lightweight:
At the same capacity battery, MANLY's lifepo4 battery weighs only 1/3 of the lead-acid battery. With no acid in the battery, you're able to safely mount in any position. This makes Lithium batteries perfect for marine, RV, campers, golf cart, off-road and off-grid applications!
2.Extremely Low self-discharge:
<3% for LIFEPO4 versus >20% for SLA Battery. Long Service Life: Its cycle can reach as long as 3000-7000 times which is 7-10 times of SLA (the SLA battery is 300-500 times only).
3.Built-in Battery Management System (BMS):
BMS protects the battery to balance charge and discharge, short circuit protection.
4.GREEN ENERGY BATTERIES:
Made from 100% safe, nontoxic, renewable energy, The MANLY Batteries last for more cycles and can be charged and discharged repeatedly (and charge faster than any other battery). We make our renewable, sustainable green energy batteries because they’re simply better than anything else out there, including other green batteries.
SPECIFICATIONS:
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 60Ah |
| Energy | 768wh |
| Self Discharge | <3% per Month |
| Max Continuous Discharge Current | 60A |
| Peak Discharge Current | 120A(3S ~ 5S) |
| BMS Discharge Current Cut Off | 140A±20A(20±5ms) |
| Recommend Low Voltage Disconnect | 11V |
| BMS Discharge Voltage Cut Off | 8V (2±0.08vpc)(140±60ms) |
| Reconnect Voltage | 9.2V (2.5±0.1vpc) |
| Short Circuit Protection | 200-600μs |
| Recommend Charge Current | 30A |
| Recommend Charge Voltage | 14.2V-14.6V |
| Discharge Temp. Range | -20℃ to 60℃ |
| Charge Temp. Range |
BMS(BATTERY MANAGEMENT SYSTEM):
The BMS helps to ensure safe and accurate running.
Over-Charging
Over-Discharging
Over-Current
High Temperature
Short Circuit
Hot Tags: 12v 60ah solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












