Features
Deep Cycle 90Ah 12V Battery for Solar System
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
More economical than AGM / Gel batteries
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
Flexible size design subject to different spaces of the application
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4
Parameters
| Item | Deep Cycle 90Ah 12V Battery for Solar System |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1290 |
| Nominal Capacity | 90Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 10V |
| MAX. Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 45A |
| Discharging Current | 45A |
| Max Continuous Current | 90A |
| Max Pulse Current | 180A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

More Advantage of the LiFePO4 Batteries
1. BMS with multiple protection functions
2. ≥3,500 cycles @100% DOD, offers up to 20 times longer and 5 times than a lead-acid battery
3. Our 12-volt lithium battery will automatically stop recharging under the temperature of 0 ℃ to protect the battery from damage so that the 12-volt lithium battery has a longer lifespan
4. You can charge this 12v lithium-ion battery pack from zero to 100% full in 2 hours. It is 3 times faster charging time than the traditional SLA battery.
Why Choose MANLY Battery?
1. Industry-leading R&D technical team
2. Advanced automitic production line
3. We have the experience of cooperation with big international customer
4. Offer the battery solution for customized application
5. MANLY Battery Factory Overview



6. Customers Feedbacks on MANLY's Batteries


FAQ
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: Can I have a sample order of the deep cycle 90Ah 12V battery for solar system testing?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Hot Tags: 12v battery for solar system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












