Features
Deep Cycle LiFePO4 70Ah 12V Lithium Solar Battery
LiFePO4 chemistry technology
Excellent deep cycle performance
Charges 3 times faster than SLA batteries
Long cycle life >3,500times
ZERO maintenance fit and forget technology
Much safer than any other lithium-ion technology
Parameters
| Item | Deep Cycle LiFePO4 70Ah 12V Lithium Solar Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1270 |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 70Ah |
| Usable Capacity | 896Wh |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Discharge Voltage | 10.0V |
| Charge Current | 35A |
| Discharge Current | 70A |
| Peak Current | 140A(3S) |
| Cycle time | 3500+ cycles |
| Lifetime | 10 ~ 15 years |
| Dimension | Customized |
| Weight | Customized |
| Charge Temperatur | 0℃~+45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Storage Temperature | -10℃~+45℃ |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Applications of the LiFePO4 Batteries
Light electric vehicles: electric bicycles, golf carts, forklifts, cleaning vehicles, electric wheelchairs, etc.;
Illuminate devices: solar battery, miner lamp, solar power lamp, emergency light, electric torch
Telecom base, CATV/CCTV system, computer server center
Signal system, emergency lighting system, security system

Why Choose MANLY?
Specialized lithium battery manufacturer for over 12 years
66+ professional engineers, R&D center, and testing center
OEM/ODM design for your need and requirements can be provided
Quality assurance, 24h to solve your problems
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years
Customers' Feedback


FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Which certificates do you have?
A: We have CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Hot Tags: 12v lithium solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












